آخرین اخبار

طراحی تاسیسات ساختمان


طراحی تاسیسات ساختمان

بی شک یک ساختمان زمانی  ایده آل خواهد بود که علاوه بر داشتن ظاهری مناسب و شکیل دارای  تاسیسات ساختمانی مناسبی نیز باشد.  

تیم طراحی تاسیسات مکانیکی مهندسین مشاور رایان سازه با همکاری نزدیک با تیم معماری پروژه اشغال فضاهای مفید پروژه را به حداقل رسانده و همچنین با طراحی بهینه تاسیسات مکانیکی ساختمان هزینه های اولیه تجهیزات و هزینه های جاری آنها را کاهش می دهد.

طراحی تاسیسات ساختمان یه طور کلی سیستم گرمایشی و سرمایشی – آب و فاضلاب – سیستم تهویه مطبوع – اگزاست هوای نامطلوب- سیستم استخر ها – سونا – جکوزی – فواره و آبنما در ساختمانهای لوکس و برج ها – تاسیسات آتشنشانی از جمله سیستم اعلام و اطفا حریق – پله های برقی و دربهای خروجی و ورودی اضطراری و یا اتوماتیک را در یک ساختمان شامل می شود .

طراحی نقشه های تاسیساتی ساختمان به صورت اصولی و دقیق نقش مهمی در انتخاب بهترین نوع سیستم تهویه و گرمایش و سرمایش یک ساختمان و در نتیجه بهینه سازی مصرف انرژی  برای زندگی ساکنان آتی ساختمان و همچنین کاهش چشمگیر هزینه های ساخت  ساختمان دارد .

کم توجهی به طراحی سیستم های تاسیساتی منجر به عدم آسایش ساکنین و غیر قابل استفاده شدن فضاهای مفید ساختمان می شود .

برای شروع طراحی نقشه های تاسیساتی باید به نوع و کاربری ساختمان -  امکانات مالی کارفرما جهت احداث ساختمان – شرایط معماری ساختمان – شرایط اقلیمی - میزان بار حرارتی داخل ساختمان – ظاهر و نمای ساختمان که از آن به فیزیک ساختمان یاد می شود و شرایط پیرامون ساختمان توجه ویژه داشت.

در طراحی و محاسبه نقشه های تاسیساتی یک ساختمان ، بار گرمایشی و سرمایشی  ساختمان ، میزان مصرف آب گرم ساختمان ( با توجه به تعداد طبقات – تعداد واحد ها – متراژ واحد ها ) دقیق محاسبه می گردد و سپس بهترین سیستم سرمایشی و گرمایشی برای ساختمان انتخاب می گردد. 

در این میان طراحی سیستم اعلام و اطفا حریق ساختمان و طراحی کانال ها و لوله های ساختمان نیز حائز اهمیت می باشد . تجهیزات موتور خانه بر طبق نوع سیستم گرمایشی ساختمان  انتخاب می شوند .

بدین صورت مراحل طراحی و انتخاب انجام شده و نقشه های تاسیساتی ساختمان تهیه می شوند .

دقت در اجرای صحیح تاسیسات ساختمانی باعث افزایش دوام و عمر ساختمان بوده و در تعدیل مصرف انرژی نقش بسزایی دارد .  

پل های ارتباطی با ما| Contact Us
شمارشگر رایان سازه
25%
مدارک
50%
اجرا
75%
پروژه ها
counter project